Gyvenimo nuėjus pusę kelio…

Šiemet, kaip jokiais kitais metais, matydama mokslus baigiančius jaunus žmones, ėmiau mąstyti apie tai, kaip jaučiasi jie: kai jau tampa suaugę, visas gyvenimas jiems dar prieš akis ir apie save: kaip jaučiuosi aš, atsidūrusi gyvenimo pusiaukelėje. Pusiaukelėje patogu pažvelgti atgal ir pirmyn. Dar ne taip baisu, nes maždaug tiek pragyventa, kiek dar liko, jei bus duota statistinė trukmė.
Psichoterapijoje priimta akcentuoti vaikystės patyrimus, tačiau ne mažiau svarbus ir suaugusiojo gyvenimo tarpsnis. Amžiaus vidurys – geras metas įsivertinti, kaip pavyko nugyventi suaugusiojo laiką, kai jau galima pačiam spręsti, rinktis, imtis veiksmų. Ir geras metas užduoti sau klausimą: kaip norėčiau gyventi, kad artėjant pabaigai, būčiau ramus ir patenkintas dėl to, kaip praėjo mano gyvenimas. Kaip, anot A.Alekseičiko, prie metų pridėti daugiau gyvenimo.
Apie vidurio amžiaus krizę yra daug medžiagos – bene išsamiausiai gyvenimo tarpsnius yra aprašę Erik Erikson, Daniel Levinson. E.Erikson teigia, kad brandaus suaugusiojo gyvenimo periodu, apie 40-60 gyvenimo metus, žmogus gali gyventi produktyviai arba nugrimzti į stagnaciją. Produktyvumas reiškia gebėjimą suderinti savo poreikius ir socialinius reikalavimus. Produktyvus žmogus, pagal E.Erikson, sugeba saviraišką ir savo poreikius suderinti su kitų žmonių ir bendruomenės gerove. Jis yra atviras įvairioms nuomonėms, geba būti lyderiu ar mokytoju, į darbą žvelgia ne tik kaip į priemonę gauti pajamų, bet ir kaip į galimybę įprasminti save, vertina ir rūpinasi savo partneriu, vaikais, senstančiais tėvais, bendruomene ir visuomene. Stagnuojantis žmogus būna egocentriškas, įgyvendinantis tik savo norus, pataikaujantis savo silpnybėms.
D.Levinson šį tarpsnį vadina pereinamuoju gyvenimo vidurio laikotarpiu ir sako, kad šiam tarpsniui būdingi staigūs, drastiški pokyčiai, nerimas, savęs ir savo pasirinkimų įvertinimas iš naujo. Žmogus turėtų savyje vystyti priėmimą, atjautą ir meilę, nes kitaip toliau laukia vidiniai ir išoriniai konfliktai. Apie vidurio amžiaus krizę galima rasti tomus sarkazmo, kaip pavyzdžiui:
mid-life-crisis-symptons
Jei pasitelksime geštalto požiūrį ir žvelgsime į gyvenimą kaip vieną didžiulį ciklą, tai gyvenimo pradžioje bandytume suvokti savo norus, troškimus, poreikius, toliau pasaulyje ieškotume būdų kaip juos išpildyti, o gyvenimo viduryje būtume pačioje ciklo viršūnėje, pilname kontakte. Pilnas kontaktas reiškia patį intensyviausią ryšį su aplinka, kai esame kontakte su tuo, kas gali patenkinti poreikį. Metaforiškai kalbant, kontakto metu kažkas kita, kas nėra “aš”, yra suardoma, įvertinama kas tame yra skirtingo ar naujo ir integruojama į “aš”. Jei integruotas dalykas patenkino poreikį, žmoguje įvyksta pokytis. Žmogus tuomet pereina į pusiausvyros būseną, energija krenta ir ciklas natūraliai užsibaigia. Taigi gyvenimo pabaigoje pereitume į vis didesnę ramybės būseną.
Kaip manote, kas gali būti tas didysis viso gyvenimo poreikis? Ar jį įvardinus būtų atsakytas klausimas “kokia gyvenimo prasmė”? Nesiryžtu siūlyti atsakymų, labiau keliu šiuos klausimus pamąstymui. Kiekvienas sau gali atsakyti į šiuos klausimus. Alfred Adler teigia, kad žmogus turi tris didžiuosius gyvenimo uždavinius. Tai bendrystės siekis, darbinė veikla ir meilė. Tikriausiai kiekvienas dar įvardintumėte daugiau savo didžiųjų tikslų ir poreikių, kiekvienas iš jų turėtų savo gyvavimo ciklą.
Man galvojant apie tai, kaip gyvenau iki šiol ir kaip norėčiau gyventi toliau, kad būčiau rami ir patenkinta savo gyvenimu jo pabaigoje, kilo daugiau klausimų nei atsakymų. Ar gali būti, kad gyvenimas būtų buvęs labiau gyvas, jei būčiau dar drąsiau ėjusi į naujas patirtis, ieškojusi intensyvių išgyvenimų ir labiau stengusis jį pripildyti akimirkomis, kai emocijos yra stiprios? Ar būčiau ištvėrusi tokį intensyvumą? Juk geriau jaučiuosi ramybėje, paprastuose dalykuose. Kita vertus, kaip galiu paversti nuobodžias akimirkas gyvesnėmis? Kol kas ryškėja vienas atsakymas: labiau išgyventi kiekvieną momentą, būti čia ir dabar, jausti kaip gyvenimas teka per mane, o ne pro šalį.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s