Ritualų metas

“Tam ritualai ir yra. Mes atliekame dvasinius ritualus, kad saugiai padėtume savo stipriausius jausmus ar žaizdas. Kad nereikėtų amžinai nešiotis šių jausmų ir kad jie netemptų mūsų žemyn.” Elisabeth Gilbert “Valgyk, melskis, mylėk”.

Šventės yra ritualų metas. Turime išties turtingas lietuviškas Kūčių ir Kalėdų tradicijas. Kai kas pasaulietines tradicijas praturtina religinėmis, kai kas – atmeta ir pasilieka vos vieną kitą dalyką. Šventės dėl ritualų ir tampa šventėmis. Jei nebūtų tradicijų, šventinė diena tikriausiai nesiskirtų nuo eilinės, nes suktumėmės toje pačioje rutinoje ir nepajustume skirtumo.

Kokias metų sandūros švenčių tradicijas jūs turite savo šeimoje? Savo artimame rate? Ar turite ypatingų, asmeninių tradicijų, darote kažką tokio, ko nedaro niekas kitas? Viena brangiausių ir šilčiausių mano šeimos tradicijų yra puošti eglutę tais pačiais senais stikliniais žaisliukais, kuriuos ne per vienus metus supirko močiutė.

IMG_4622-vi

Kai kurie jau iškeliavo natūraliu šukių keliu į žaisliukų rojų ir kiekvienas pražuvėlis būdavo palydimas su dideliu apgailestavimu. Žaisliukai turi savo vietą ant eglutės: tam tikros formos žaislelius kabiname aukščiau, kitus – žemiau, vienus ant pačių šakelių galų, kitus – giliau prie kamieno. Tai tokia mūsų tradicija. Apgailestauju, kad išnyko kūčiukų kepimo tradicija – teisinuosi, kad šitame visuotiniame skubėjime nėra laiko tokiam ilgam, kantriam darbui. Užtat likus porai savaičių iki švenčių kepu kalėdinį meduolį, jis guli vėsiai, bręsta, vilioja ir padeda jausti tą išankstinį pasimėgavimą švente.

Eric Barker teigia, kad ritualai daro mus laimingesnius, padeda gedėti, atšvęsti, pagerbti, susikaupti, sutvirtinti sprendimą, įveikti atidėliojimą ir gali padaryti didžiulį poveikį savijautai ir rezultatui. Ritualus mes atsinešame iš šeimos. Vaikai, kurie  augo institucijose, turėjo žymiai mažiau kasdienių įpročių ir ritualų nekasdieniniams įvykiams, kurie padėtų jiems lengviau išgyventi. “Aš tikiu, kad jei mūsų kultūra ar tradicija neturi specialių ritualų pagal tavo poreikį, tu turi visišką laisvę susikurti savo ceremoniją, kuri padėtų tau susitaisyti sulaužytą emocinį pasaulį. Tu turi beribius “pasidaryk pats” resursus, lyg būtum santechnikas-poetas.” – tęsia savo mintį apie ritualus E.Gilbert.

Radau aprašytą eksperimentą, kai žmonėms buvo metamas “laimingas” golfo kamuoliukas ir paprastas. Taip pat prieš veiksmą buvo sakoma: “laikau už tave kumščius” arba tiesiog liepiama pradėti. Kaip manote, kada eksperimento dalyviams sekėsi geriau? Taip, tiems, kurie buvo palydėti “užkalbėjimais”.

Ritualai veikia labiau, jei atliekami nuoširdžiau, su emocija. Ritualas padeda susitelkti į daromą veiksmą. Per religines šventes einame į maldos namus ar prieš vakarienę kalbame maldas. Išpuošiame stalą ir valgome pasimėgaudami, skirdami dėmesio patiekams. Prieš keldami taurę, pasakome tostą. Suvyniojame dovanas, kad jas išpakuodamas gavėjas patirtų daugiau pasigėrėjimo ir jaudulio. Puošiamės patys ir puošiame namus. Priimame svečius ar patys lankome draugus ir gimines. Pasikartojantys ritualai virsta tradicijomis ir brėžia jungtį tarp praeities, dabarties ir ateities, taip padėdami mums jaustis saugiau šiame besikeičiančiame gyvenime, tvirčiau pajausti, kad yra dalykų, kuriuos mes galime kontroliuoti ir kurie nekinta.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s