Leisk sau jausti, leisk sau gyventi

Ar žinote, nuo ko paprastai prasideda terapija? Ogi nuo mokymosi jausti. Atpažinti savo jausmą, išbūti su tuo jausmu, tol, kol jis gyvas. Ištverti visą jausmo intensyvumą. Nepabėgti nuo jausmų arba nuo kylančios gėdos, kaltės, baimės dėl savo jausmų ar reakcijų.

3347770cb6ad3eebefadd7a41cf25035

Galvoju, kad jaučiu… – kaip dažnai sakiniai apie jausmus prasideda būtent šitaip. Ar “pagaunate” paradoksą? Galima netgi gana adekvačiai kalbėti apie jausmus, tačiau kūno kalba byloja apie ką kita. “Aš ramus” – sako žmogus, kurio vienas vokas trūkčioja, o balsas keliais tonais žemesnis nei įprastai. Arba apskritai jausmai kažkur giliai, niekaip nepasirodo išorėje: žmogus tuo pačiu tonu ir ta pačia veido išraiška kalba apie jausmus nuo sielvarto iki ekstazės.

Tokie būdai išvengti jausmų turi savo priežastį. Tikriausiai nėra emociškai nesužeisto žmogaus. Kažkada, vienaip ar kitaip, gavome patirtį, kad jausti skauda, kad už jausmus galima sulaukti bausmės, kad rodyti jausmus yra blogas tonas, kad tu ir tavo jausmai nėra vertingi, kad nesvarbu ko tu nori. Tikriausiai tai nutiko dar vaikystėje. Mažam vaikui dažnai nepavyksta pakeisti išorės, tad lieka antras kelias – keisti savo būseną.

Vienas iš tokių būdų yra emocinė “nejautra”, kai gebėjimas jausti tiesiog atjungiamas. “Nusiskausmindami” mes atsisakome dalies savęs: savęs pajautimo, savo natūralių emocinių reakcijų, pasitikėjimo savimi. Apvagiame save patys, tačiau ne savo valia, o todėl, kad tai vienintelis pasirinkimas, leidžiantis išgyventi.

Tada dingsta žibėjimas akyse, gyvenimas atrodo be skonio, kažkodėl labai sunku, nyku, pilka, kai kurie dalykai niekaip nepavyksta: nesiklosto santykiai, trūksta valios ar motyvacijos, sunku priimti sprendimus, nėra gyvenimo džiaugsmo, prasmės. Gyvame kūne sumažėja gyvybės. Gal kažkam tai tampa taip įprasta, kad atrodo, jog kitaip ir būti negali?

Praradęs gebėjimą jausti, žmogus praranda kontaktą su savimi ir tuo pačiu pameta vidinį kompasą, kuris vestų pirmyn, padėtų atrasti savo gyvenimo kelią. Ar teko patirti pasirinkimą, kai jausmai prieštaravo protingam sprendimui? Kas nutiko, kai pasirinkote jausmų padiktuotą kelią? Kaip jautėtės, kai pasirinkote pagal proto balsą?

Aš pastebiu, kad mano viduje labai dažnai kalbasi pareiga su vidiniu noru. Kartais netgi kaunasi. Kartais pavyksta atrasti balansą, kartais tenka rinktis vieną: pareigą arba norą. Negaliu sakyti, kad pasirinkusi pareigą visada jaučiuosi nuskriaudusi save. Juk kartais būna svarbu atlikti tai, ką reikia ir atsiranda pasitenkinimas gerai atliktu darbu, pasididžiavimas savimi. Tačiau mano pareigos balsas labai stiprus ir griežtas. Reikalauja ir tada, kai pareigos viršija mano jėgas. Norai lieka neišpildyti, kyla liūdesys, nuovargis, kažkur išgaruoja džiaugsmas…

Norint atgaivinti save, tenka stabtelėti prie klausimų: ką jaučiu, ko noriu? Rimtai įvertinti kiekvieną jausmą, net ir tą, kuris atrodo netinkamas. Tas jausmas irgi kažką nori jums pranešti. O ką daryti, jei jausmus sunku įsivardinti? Laimei, net jei emociniai kelio ženklai yra sunkiai atpažįstami, visada yra mūsų išmintingas kūnas. Kol žmogus gyvas, kūnas reaguoja ir taip pat gali būti kelrodis.

Galima pradėti nuo kūno pojūčių tyrinėjimo, stebėti ir įsisąmoninti, kas nutinka, pagalvojus apie vieną ar kitą dalyką. Kitas žingsnis – mėginti suprasti, koks jausmas galėtų būti susijęs su “gumulu” pilve ar įtampa pečiuose? Dar toliau – pamėginti pabūti su tuo pojūčiu ar jausmu, stebėti kas vyksta. Ir taip pamažu, pamažu… vėl tapti gyvu žmogumi.

Kiekviename iš mūsų gyvena tas vidinis vaikas, kuris buvo nekaltas ir laisvas. Kuris žino, kad gyvenimo dovana yra džiaugsmo dovana, rašo Alexander Lowen savo knygoje “Džiaugsmas” (“Joy”). Mes galime vėl susigrąžinti tą laisvės ir džiaugsmo būseną.

medium_Flower_girl_170004307_72dpi__1_

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s